Jak vybrat motorovou pilu

Při vašem výběru motorové pily bude hlavně záležet na tom, jak často ji budete používat. Někdo ji bude potřebovat párkrát do roka na své zahradě, někdo je profesionální dřevorubec a pilu potřebuje ke své obživě. Od toho se bude odvíjet potřebná kvalita pily a její výbava, stejně tak se budete dívat na výrobce pily, jaké nabízí služby, servis a dostupnost další výbavy. Každý by měl ale vyhodnotit nejen své potřeby, ale také finanční možnosti.

Hlavním kritériem výběru je výkon pily a kvalita motoru, případně její hmotnost a délka lišty. Pokud pilu využijete jen na řezání polen do krbu nebo prořezávání stromů, asi si vystačíte s prodlužovačkou a standardní elektrickou pilou, která je levnější, lehčí a méně náročná na údržbu. Na náročnější dřevařské práce ve větších objemech a na práci v terénu už se hodí spíše pila benzínová, která disponuje silným motorem a má delší životnost.

Případně můžete pilu využít i pro opracování zdiva a kamene, pak už ale budete potřebovat pilu se speciálním řetězem, která to dokáže. Pro těžkou práci v dolech a pod vodní hladinou se využívají pily pneumatické nebo hydraulické. Okružní elektrické pily, neboli cirkulárky, jsou robustní stroje na řezání velkého množství palivového dřeva. To jsou ovšem pily určené pro specializované práce. My se v dalších článcích budeme věnovat spíše obvyklým typům.