Benzínové pily jsou vůbec nejrozšířenějším a nejprodávanějším typem pil. Najdete je jak v domácnostech, tak ve výbavě profesionálních dřevorubců. Profi pily mají vysokou kvalitu a dlouhou životnost, což se odráží v jejich vyšší ceně. Pily pro hobíky naopak nemají takové kvalitativní parametry, zato jsou výrazně levnější.
Benzínová pila se standardně skládá ze spalovacího motoru (dvoudobého nebo čtyřdobého), připojeného karburátoru a výfuku s katalyzátorem. Pro pohodlné uchopení motorové pily slouží přední a zadní rukojeť, připojené k tělu pily přes antivibrační prvky. Nechybí palivová a olejová nádrž, na boku motoru najdete odstředivou spojku s bezpečnostní brzdou, v horní části těla pily je umístěn vzduchový filtr.
Mezi další prvky výbavy (záleží na typu pily) pak může patřit dekompresní ventil, který usnadňuje startování snížením komprese, a tedy i síly potřebné pro nastartování, nebo primer umožňující nasání paliva do karburátoru, což umožňuje snazší a rychlejší nastartování stroje (není nutné tahat za startovací šňůru), stejně jako poloautomatický sytič EASY START, kdy je pila automaticky nastavena na půl plyn.
Mezi další vychytávky může patřit regulace mazání pro úpravu množství oleje, nastavení pro letní a zimní provoz s regulací teploty nasávaného vzduchu, bezpečnostní brzda, která v případě zpětného vrhu okamžitě zastaví řetěz a nebo zachycovač řetězu, který se hodí v případě sklouznutí řetězu z lišty nebo jeho přetržení.
Velkou výhodou benzínových pil je jejich mobilita (nemusíte řešit přítomnost zásuvky) a mnohem vyšší výkon v porovnání s elektrickými pilami. Benzínová pila si totiž poradí i se stromy o průměru vyšším než 70 centimetrů. Nevýhodou benzínových pil je vyšší hlučnost a samozřejmě také výfukové zplodiny, které během práce vznikají. Benzínové pily tedy můžeme ještě rozdělit na tři skupiny.
Hobby pily
Jak název napovídá, tento typ je určen hlavně pro domácí použití, pro řezání menšího množství dřeva o menším průměru, ořezávání větví stromů na zahradě, ale třeba i pro truhlářské a tesařské účely. Hobby pily mívají obvykle odpružení řešené pouze gumovými silentbloky, základ tvoří primer (možnost natlačit benzín do válce pomocí gumového balónku). Mnoho levnějších modelů obsahuje velké množství plastových dílů s kratší životností.
Farmářské pily
Farmářské pily nabízejí vyspělejší technologie a lepší kvalitu zpracování jednotlivých dílů než hobby modely. Mají výrazně lepší a propracovaný systém odpružení, automatický sytič nebo dekompresní ventil pro snazší nastartování pily a také mohou být vybaveny elektronickými jednotkami pro řízení chodu motoru.
Pily této „zlaté střední třídy“ umožňují širší využití a uděláte s nimi víc práce. Tento typ je určen pro zpracování většího množství palivového dřeva, takže je využijí například drobní vlastníci lesa, a to pro občasné kácení menších stromů, probírky, prořezávky i čištění lesa po těžbě.
Motor pil této kategorie má obsah do 60 cm³, délka lišty se pohybuje kolem 45 až 50 centimetrů. Pokud má pila vyšší výkon, často lze kratší lištu vyměnit za delší a uzpůsobit tak pilu účelu, pro který ji plánujete využívat.
Profesionální pily
Nejvyšší třídou jsou profesionální motorové pily, jež jsou uzpůsobené pro častý několikahodinový provoz. Profi motorovky jsou tím pádem ideální pro dřevařské firmy a specialisty, kteří je využijí dennodenně při své práci, kdy je potřeba zpracovat velké množství palivového dřeva, při práci v lese, řezání a zpracování velkých kmenů.
Profi pily se vyznačují precizností zpracování a vysoce kvalitními materiály, nabízejí vysoký výkon, delší lišty a delší životnost. Tyto modely mívají obsah motoru od 50 do cca 130 cm³. Nabízejí často i pokročilou výbavu, jako je funkce automatické detekce optimálního výkonu nebo vyhřívanou rukojeť, což oceníte především při práci v zimě.